11 мая 2018

Побачило світ друге видання енциклопедії «Обухів учора і сьогодні»

Енциклопедія містить коротку і ємку інформацію про наше місто: історію, основні події на його території, видатних осіб минувшини і сучасності, цікаві економічні, природні, соціальні, етнографічні явища, місцеві звичаї тощо. Створювалася вона протягом двох років на основі вже відомих джерел  та особистих досліджень автора. Про друге видання енциклопедії розповідає автор, упорядник і редактор Олена Артюшенко.

  • Створення енциклопедії – це дуже скрупульозна і копітка робота зі збору, систематизації, виокремленню вже відомого матеріалу, заповнення прогалин у тому чи іншому малодослідженому історичному періоді. Мені доводилося крупинками вишукувати необхідну інформацію не тільки у місцевих виданнях, у тому числі й періодичних, а й всеукраїнських. Дуже мені допомогли журналістський і науковий досвід, активна участь у громадському житті, співпраця з визначними особистостями, які відіграли не останню роль в житті обухівської громади. Сорок років я не тільки живу в місті - разом з однодумцями, небайдужою інтелігенцією своєю інтелектуальною працею ми творимо його сучасну історію, його культурно-мистецьке обличчя – той духовний продукт, справжню вартість якого здатний оцінити лише час. Цей безцінний досвід ліг в основу роботи над енциклопедією. Зібраний мною матеріал дозволяє кожному обухівцю мати завжди під рукою довідково-ілюстративне видання, де є початкова елементарна інформація про все, що стосується нашого міста – його історії і сучасності. У кожній статті видання вказується література, де можна отримати ширшу і детальнішу інформацію. В ілюстративні додатки я розмістила зібрані за допомогою письменниці Наталі Любиченко колективні світлини обухівців: шкільні, весільні, ремісничі, виробничі, родинні, куткові… З них подивиться на читача молодість наших мам, бабусь, сусідів. Хтось, можливо, впізнає свого напівзабутого родича чи знайомого. Є в додатках видання і сучасні світлини, які вже завтра стануть історією для поколінь, що прийдуть за нами.
  • Зрозуміло, що в енциклопедії знайшли місце найвідоміші події і особистості минулого. А за якими критеріями підбиралися події, явища, особистості сучасного життя громади?
  • Ці критерії були визначені Київською облдержадміністрацією, від якої два роки тому надійшла пропозиція підготувати матеріал про минуле і сучасне Обухова для обласної енциклопедії. Для особистостей визначено, крім особливої ролі в історії громади, ще: державні нагороди, наукові звання, лауреатство, особливі заслуги, як-то звання Почесного громадянина та інше. Мали знайти своє місце в енциклопедії відомі творчі люди: письменники, художники, майстри, а також краєзнавці. На прохання міської ради такий матеріал про Обухів я зібрала і оформила, але обласний проект тоді з якихось причин згорнули. Тому було вирішено видати зібрані матеріали по Обухову окремою книгою. Так минулого року до дня міста з’явилося перше видання енциклопедії.
  • Чому її нема у вільному доступі ні в бібліотеках, ні в продажу?
  • Це запитання не до мене, адже весь тираж енциклопедії в розпорядженні міської ради. Щоб кожен обухівець мав можливість придбати це довідкове видання, я взялася за підготовку його другого видання. По-перше, я відновила ті статті, які волюнтаристським чином, з порушенням моїх авторських прав були викинуті з першого видання. По-друге, я доповнила його ще кількома важливими статтями. По-третє, розширила ілюстративний матеріал, що завжди найбільше цікавить читача. І в-четвертих, друге видання віддруковане на кращому папері зручнішим форматом, з легшою обкладинкою. Словом, друге видання енциклопедії покликане задовольнити ту потребу обухівців у мінімальному обсязі краєзнавчої інформації, яку, на жаль, не задовольнило перше видання. Видруковане коштом місцевого бюджету, воно так і не потрапило до рук широкого загалу. Зате воно ще раз підтвердило незаперечну істину: тільки той публічний діяч заслуговує на місце в історії свого народу, своєї громади, хто не побоїться поставити загальні інтереси вище особистих амбіцій.
  • Наскільки актуальні на сьогодні краєзнавчі знання?
  • Знання про свій народ, його історію і культуру сьогодні актуальні, як ніколи. Через незнання і небажання знати своє у нас на сході війна. Ворог з’являється там, де недопрацювали держава, вчителі, священики, історики і краєзнавці. Так на українському грунті лінощів, байдужості (навіть деякі чиновники від культури вважають цей підрозділ історичної науки неактуальним) і нелюбові до свого, рідного з’явився руський мір. Як відомо, знання про рідний край відрізняє громадянина, патріота від окупанта чи просто населення. Тарас Шевченко про це так писав: «Жебрак нещасний серцем той, хто краю рідного не любить». Тільки обізнаний і усвідомлений громадянин здатний любити ту землю і той народ, де він живе. А любити – означає захищати і не зраджувати. Так само, як захищати і не зраджувати свою родину, пам’ять про своїх предків, свою мову, свою культуру. Історія – це відстояна і перевірена досвідом мудрість, якою мусять керуватися в своїх справах і вчинках усі публічні діячі, а не на догоду владі притлумлювати в собі громадянську і людську гідність.

Інтерв’ю взяла Ірина Торощина

Цитата

«Поки ти один, ти нічого не можеш змінити. Коли громада об’єднується, вона перетворюється на силу, яку неможливо перемогти» –
Ігор Лавренюк.
 
 

Круиз на катамаране в Таиланде Онлайн бронирование отелей по всему миру Отдых на Лазурном берегу Туры в Париж Экскурсии по Парижу Онлайн бронирование отелей по всему миру Горнолыжные туры в Альпы Продаж живина, сальцій, комбікорм