27 червня 2018

ПРО ПОЧАТКИ МЕДИЦИНИ В ОБУХОВІ

З давніх-давен Обухів відомий народною медициною. Її знавцями були цілі династії. За переказами старожилів, знахарями були представники родів Усів, Щербаків, Оленченків, Старуків. За спогадами старожительки Обухова Щербак Надії Трохимівни (1906 р.н.), її дід Микита знався на травах, відав секретами збирання і лікування травами. Збирання трав було цілою наукою. Наприклад, збирали трави тільки у певні дні, сушили і зберігали в тіні. Але поступово з’являлися на Обухівщині й лікарі. Ще з початку ХІХ ст. була відома династія Бермантів. Вони вели свою лікарську практику в Обухові, Германівці, Трипіллі.

У кінці ХІХ ст. в Обухівську волость було призначено земського лікаря на прізвище Долінський. Ніхто зі старожилів не пам’ятає його імені. Але обухівці його дуже шанували. До нього за допомогою приїжджали жителі Копачева, Гудимівки і багатьох навколишніх сіл.

Селянами Обухова було побудовано і першу Обухівську лікарню. Вона знаходилася на території першої школи ім.А.Малишка. Це було двоповерхове приміщення. В одній частині проживав лікар, в іншій вівся прийом хворих. Як розповідали старожили, Долінський умів усе: і зуб вирве, і око полікує, і пологи прийме. Він був небайдужий і до грамотності обухівських дітей. Оскільки на весь Обухів була тільки одна школа (теперішня друга школа), а дітей було багато, то Долінський організовує похід селян до Києва з проханням про спорудження ще однієї школи. На сходці села було вирішено побудувати її в центрі - недалеко від лікарні і церкви. Так в 1913 році земством будується школа, яка згодом називається першою, а потім – ім. А. Малишка.

Долінський займався  також і збиранням книг. Тому учні, йдучи до школи, спочатку приходили до лікаря взяти книгу. Потім ці книги були передані до шкільної бібліотеки.

Під час революції діяв військово-медичний шпиталь. Знаходився він у старенькій хаті в районі сучасної вулиці Гоголя. Тамтешні лікарі допомагали місцевим жителям. Робили навіть операції.

З 1920-х років в Обухові не було постійних лікарів. Час від часу присилали фельдшерів. Але чомусь в Обухові вони не затримувалися. В 1930-х роках в Обухів приїхав лікар Романенко. Було відкрито медпункт в хаті колишнього «куркуля» Федора Гнипа (теперішня вулиця Трипільська). Приблизно в цей період напроти школи в центрі села починають будувати лікарню, приміщення якої проіснувало до 1964 року.

Надія Науменко, краєзнавець, Попова гора

Цитата

«Поки ти один, ти нічого не можеш змінити. Коли громада об’єднується, вона перетворюється на силу, яку неможливо перемогти» –
Ігор Лавренюк.
 
 

Круиз на катамаране в Таиланде Онлайн бронирование отелей по всему миру Отдых на Лазурном берегу Туры в Париж Экскурсии по Парижу Онлайн бронирование отелей по всему миру Горнолыжные туры в Альпы Продаж живина, сальцій, комбікорм